TLP akademik tecrübesini liselere taşıyor

SIAH (Southampton Institute for the Arts and Humanities) tarafından sağlanan hibe ile TLP, Türkiye’de lise seviyesindeki tarih öğretmenlerine Türkçe bir eğitim paketi hazırlamaktadır. Bu proje ile öğrencileri cumhuriyet tarihinin mihenk taşlarından Lozan anının yüzüncü yıl dönümüne yakından bakmaya teşvik etmeyi ve üyelerimizin son çalışmalarını doğrudan sınıf ortamına götürmeyi umuyoruz.

İsmail Demircioğlu’nun araştırmasında belirttiği üzere, Türkiye’deki tarih öğretimi aktif vatandaşlığın bir gerekliliği olan eleştirel düşünceyi öğrencilere aşılama konusunda başarısız kalmıştır. Öğrencilere genellikle tek sesli bir anlatı aktarılırken, bu anlatının millet inşası ve kimlik siyaseti süreçlerinde oynadığı rol üzerinde derinlemesine düşünme imkanı verilmemektedir. TLP küçük adımlarla da olsa bu konu üzerine gitmeyi hedeflemektedir.

Bu yeni proje için ilanımıza cevap veren birçok adayın içerisinden uzman Dr. Elena Stevens’ın eğitim materyallerini hazırlamak için seçildiğini 2022 senesinin Eylül ayında mutlulukla duyurduk. Dr Stevens, St. Philip Howard Katolik Lisesi’nde Tarih zümre başkanlığı yapmaktadır. 2016 senesinde öğretmenliğe başlamadan önce, modern İngiliz kültür tarihi üzerine doktorasını tamamladı ve öğretmenlik kariyeri boyunca pratik öğretimde inovasyonda öncü bir isim olarak tanındı. Online olarak yayınlanan Practical Histories dergisine katkılarının yanı sıra, 2022 senesinde yayınlanan 40 Ways to Diversify the History Curriculum isimli kitap dahil olmak üzere çok sayıda önemli çalışmaya imza attı.

TLP’nin eğitim paketleri, şu anda bir kaç pilot okulda deneniyor. Paketlerimizi kullanıma açıldıktan sonra websitemizden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Türkiye ve Yunanistan’dan lise öğretmenlerini Lozan’da bir araya getirip, ortak bir ders programı hazırlayacağımız çalıştayımız için hazırlıklarımız devam ediyor.

Bu yaz Lozan’da Türkiye’den lise tarih öğretmenlerini Yunan meslektaşlarıyla bir araya getirmeyi amaçlayan iki günlük bir çalıştay düzenleyeceğiz. Deneyimli kolaylaştırıcılarla çiftler halinde çalışarak, mevcut öğretim uygulamaları üzerinde düşünmeniz ve nüfus mübadelesi de dahil olmak üzere Lozan Antlaşması ve onun etrafında gelişen olayları sınıfta öğretmenin yeni yollarını keşfetmek için fikirler üretmeniz beklenecek. Bu fikirler daha sonra, Tarih Vakfı ve Yunanistan’da AHEDG’nin yardımıyla The Lausanne Project’in ücretsiz olarak kullanıma sunacağı Türkçe ve Yunanca ders planlarına dönüştürülecek.

Çalıştay küçük bir grupla yürütülecek (Türkiye ve Yunanistan’dan ikişer öğretmen) ve elimizden geldiğince katılımcıların takvimlerine uyacak şekilde planlanacaktır. Lozan’a gidiş-dönüş seyahat masrafları ve otel konaklaması tarafımızdan sağlanacaktır. Adayları seçerken temel kriter sınıf içi deneyim olacaktır. Kısacası, tarihin çatışmalı dönemlerini öğretmek için kullanılabilecek yeni pedagojik yöntemlerle ilgilenen ve tam zamanlı çalışan öğretmenler arıyoruz.

Çalıştayın dili İngilizce olacaktır. Eğer değerlendirilmeye alınmak istiyorsanız, lütfen İngilizce olarak kaleme alınmış bir özgeçmiş ve kendinizi neden güçlü bir aday olarak gördüğünüzü açıklayan kısa bir değerlendirme metnini info@thelausanneproject.com e-mail adresine gönderin. Son başvuru tarihi 15 Mart 2023’tür.

[Siyasal] farkındalık ve katılımcı vatandaşlık için son derece önemli olan soruşturma ve eleştirel düşünce yetenekleri tarih derslerinde geliştirilebilir. [Ancak] elimizdeki veriler, bu bilgilerin Türkiye’de en azından liselerde tarih öğretimini katılımcı vatandaşlığı teşvil etmediğini gösteriyor.

İsmail Demircioğlu, “Perceptions of Turkish History Teachers”, Int. Journal of Historical Learning Teaching and Research 8.1 (2009).