Yüzüncü yıl dönümde TLP’ye katkıda bulunma imkanları

Guignol à Lausanne par Derso et Kelèn (1923). Cote BC 63, BCU Lausanne.

2017’de kurulan The Lausanne Project (TLP), 1923 Lozan Barış Antlaşması’nın mirası üzerine araştırma ve bilgi paylaşımı amacıyla oluşturulmuş bir forumdur. Versay Antlaşması’ndan daha az tanınır olan Lozan Barışı, Birinci Dünya Savaşı sonrası imzalanmış barış antlaşmaları arasında halen yürürlükte olan tek antlaşma olarak öne çıkar ve yaygın olarak modern Türkiye’nin “doğum belgesi” olarak adlandırılır.

2023’te gerçekleştirilecek önemli seçimlerle birlikte yüzüncü yıl dönümünde Lozan Antlaşması bölgedeki egemenlik, kimlik, enerji ve göç gibi meselelerde ilgi odağı olacaktır. Lozan’ın bugünün siyasetindeki önemine bir delil olarak antlaşmanın sözde “gizli maddeleri” üzerine kasten yanlış bilgilendirme yapmak için büyük mesailer harcanması gösterilebilir.

Lozan, Yakın ve Orta Doğu’yu on yıllık bir savaşın ardından radikal bir biçimde yeniden şekillendirdi. Sınırları değiştirmenin yanı sıra, Lozan aynı zamanda Türkiye ve Yunanistan’daki “azınlık” nüfusunu sınırlandırmak amacıyla “mübadele” adı altında 1,5 milyon kişiyi evlerini terk etmeye zorladı. Lozan Barış Konferansı (1922-23) başka açılardan da mühimdi. Konferans Amerika ve Sovyetler Birliği’nin “ara buluculuk” kisvesi altında bölgeye müdahil oluşlarının ilk örneğiydi. Lozan’da aynı zamanda Ermeni Ulusal Vatanı projesi başarısızlığa uğradı ve Orta Doğu petrolleri üzerine gizli toplantılar yapıldı.   

TLP’de staj yapmak isteyen öğrenciler bizimle irtibata geçebilirler. TLP Staj Programı iki ay sürelidir. Programımıza özellikle Yunanistan, Türkiye, uluslararası ilişkiler, diplomasi, göç, gelişim ve kamu tarihi gibi konularla ilgilenen öğrenciler dahil olabilirler. Stajyerlerimiz bize Twitter, Musee Historique de Lausanne’da gerçekleşecek sergi, internet sitemiz, eğitim paketimiz , çizgi roman ve derleme kitap kitap projelerinde yardımcı olacaklar.

Staj programına başvurular için bu etapta son başvuru tarihi geçti, fakat ilgilenen adaylar bize her zaman info@thelausanneproject.com adresinden ulaşabilirler.